Menu

whatsappISO 22000 Belgesi

ISO 22000 belgesi; insan sağlığını doğrudan ilgilendiren bir konu olan gıdalarla ilgilidir. Gıdaların doğru süreçlerle üretilmesi, ambalajlanması, dağıtılması ve tüketilmesinin sağlanmasını hedefleyen oldukça önemli bir belgedir. Uluslararası Standartlar Teşkilatı tarafından son yıllarda en çok özen gösterilen bir belgedir. Ayrıca işletmelerin ISO 22000 belgesi konusunda hassas davranmaları belge standartlarının kısa sürede gelişmesine zemin hazırlamıştır.

Gıdanın insanlığın geleceği için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu sebeple gıda alanında hizmet sunan her işletmenin mutlaka bu belgeyi alması gerekir. Faaliyet gösterilen alan gıda ile doğrudan temas halinde olmayı gerektirmese dahi ISO 22000 belgesinin getirdiği avantajların işletmeyi farklı bir noktaya taşıyacağı gerçektir. ISO 22000 belgesini almak kanunen zorunlu değildir. Bununla birlikte ISO 22000 Standardı'yla uyumlu bir Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (HACCP Sistemi) oluşturmaksa tüm gıda üreticileri ve gıdayla temas eden ürünler üreten firmalar için bir zorunluluktur.

ISO 22000 Belgesi Faydaları Nelerdir?

İşletmeniz gıda sektöründe bir şekilde hizmet sunuyor ve ISO 22000 Belgesi almak için hazırlanıyorsa aşağıdaki faydalar sizleri bekliyor olacaktır.

  • ISO 22000 Belgesi işletmelere sağladığı en büyük faydalardan bir tanesi uluslar arası anlamda ciddi bir prestijdir,

  • Ulusal piyasalarda da oldukça makbul olan bu belge rakiplerinizle aranızda önemli bir kalite farklı olduğunu yansıtır,

  • Gıda üretimi noktasında risk ve tehditleri önceden belirlemeye yarayan belge üretim hatalarının önüne geçer,

  • Gıdalardan kaynaklanan zehirlenmeler tamamen ortadan kaldırılarak insan sağlığı güvence altına alınır,

  • Üretim hatalarından kaynaklanan ekstra maliyetler ortadan kaldırılır,

  • Kaynakların verimli kullanılabilmesi sayesinde birim zamanda üretilen üründen elde edilen kar artar,

  • Tüketicilerin işletme ve markaya yönelik güvenlerinde çok önemli artışlar gözlenir,

  • Hukuki düzenlemelere uyularak olası ceza ve yaptırımların önüne geçilir.

Siz de tüm bu avantajlara sahip olmak için Kılavuz Danışmanlık’a başvurarak ISO 22000 Belgesi alabilirsiniz.

ISO 22000 Belgesi Kimler Almalı?

Bu belgenin kimler tarafından alınabileceği veya alınması gerektiği oldukça önemli bir konudur. ISO 22000 Belgesi almak için gıda zinciri içerisinde yer alan bir firma olmanız gerekir. Daha açık bir ifade ile ürünün ambalajını üreten bir ambalaj firması veya ürünün taşımasını yapan bir lojistik firması olabilirsiniz. Bu durumda belgeye başvurmanız oldukça doğru olacaktır. Kılavuz Danışmanlık sayesinde bu belgenin faydalarını elde edebilirsiniz.

Hemen Arayın

Hızlı çözüm için bizi arayın...

Hızlı çözüm için whatsapp ile iletişime geçin...