Menu

whatsappKOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekleri

Günümüzde çeşitli alanlarda üreticilere kendi işlerinin patronları olmaları için yardımcı olan destekler mevcuttur. Bu destekler arasında KOSGEB destekleri de yer almaktadır. Proje amacı genel olarak kişilerin kendi işlerinin patronları olması ve daha çok üretim yapılarak ülke kalkınmasına da katkı sağlanması olmaktadır. Kaliteli ve verimli bir şekilde hizmet sağlaması açısından genel faaliyetleri desteklemektedir. Teşvik etmek amaçlı hazırlanan bu faaliyetler, çeşitli desteklerle girişimcilerin işlerine hız katmayı amaçlar. Çeşitli alanlarda yurt içi ve yurt  dışı  destekleri bulunan KOSGEB desteği belirli limitler sayesinde iş kurmak isteyen girişimcilere yol göstermektedir. Farklı kapsamları bulunan bu desteklerin özellikle belirli unsurlara yönelik olduğu da belirtilmelidir. 

KOSGEB Yurt İçi Destekleri

Bu destek genel anlamda örneğin fuarlar için yurt içinde kiralanması gereken alanın bulunması, dekorasyonu gibi ya da fuar katılımcı kataloğu, genel düzenlemeler ya da tanıtım gibi unsurların hizmet giderlerini kapsamaktadır.  Bu destek unsurları belirlendikten sonra KOSGEB’e başvuru yapılarak işletmenin daha ileri seviyelere ilerlemesi sağlanabilmektedir. Esas olarak başvurulacak hizmetlerin de KOSGEB'in genel mevzuatına uygun olması gerekmektedir. KOSGEB desteğiyle satın alınacak ya da kiralanacak ortamların veya makinelerin bildirilerek 3 yıl boyunca kullanılacağı da ifade edilmek zorundadır.

KOSGEB Yurtiçi Destek Limitleri

KOSGEB DestekleriKOSGEB’in özellikle yurt içinde fuar açılışlarında ya da bu destekleme alanlarında belirli metre karelerle girişimcilerin önünü açtığı da belirtilmektedir örneğin ihtisas fuarlarında metrekaresi 150 TL ile ya da katılım için işletme başına verilen destek de metrekaresi 50 TL üzerinden değerlendirilmektedir. Çeşitli makinelerin KOSGEB destek ile fuarlarda ya da çeşitli alanlarda sergileme ihtiyacı olduğunda bu metrekareler 100 metrekareye olarak arttırılabilir . Özellikle destekten yararlanmak isteyen kişiler fuar başlamadan önce bu destekten yararlanmak istediğini beyan ederek başvuru yapmak zorundadır. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 2 iş günü içerisinde onaylanan bu başvurular incelemeye alındıktan sonra fuardaki yerini alması beklenir. Destekler kapsamında yapılacak işlemlerin KOSGEB desteği ile olacağı bilindiğinde girişimciler daha rahat bir şekilde bu  hizmetten yararlanmak mümkün hale gelmektedir. metrekare kapsamında belirlenecek olan üst limitlerin en yüksek rakamı 45.000 TL'dir.

KOSGEB başvuru yapabilmek için gerekli noktalara ulaşarak bu işlemlerin tamamlanması sağlanabilmektedir. Bu başvurular sayesinde destekler alınmakta ve girişimci ruhlu insanların başarılarını daha ileri seviyeye  ilerletmek için  çalışmalarını yapmaları sağlanmaktadır. Bu doğrultuda KOSGEB danışmanlık hizmeti veren kılavuz danışmanlık sizlerin en kaliteli şekilde hizmet alabilmeniz için çalışmalarına devam etmektedir. özellikle son yıllarda KOSGEB ile ilgili çalışmaların ilerlemesi KOSGEB genç girişimci desteği yapılması da ön planda olan noktalar arasında yer almaktadır. Ayrıca başvuruların yaş sınırı olmaksızın herkes tarafından yapılabilmesi de özellikle dikkatli olunması gereken noktalar arasında yer almaktadır.

KOSGEB Yurtdışı Destekleri

KOSGEB hibe desteği yardımıyla yurtdışında da kendi girişimini oluşturmak, yeni pazarlarda satışlarını yapmak isteyen işletmelerin büyümelerine yardımcı olunmaktadır. Bu hizmetler kapsamında özellikle oluşturulacak olan satışların ürün katalogları, reklam verme giderleri ve internet aracılığıyla olan tanıtım giderleri kapsamaktadır. Bu destek sayesinde işletmelerden tescil belgesi sahibi olan kişileri verilir. Çeşitli sistemler üzerinden tanıtımların yapılması sonrasında tanıtım gideri KOSGEB destekleri kapsamında verilir.

Ürün Kataloğu Düzenlemesi

KOSGEB destek verilecek olan işletmelerin özellikle bu işlemlerden faydalanabilmesi için bir ürün kataloğu oluşturulması gerekmektedir. Bu ürün kataloğunda işletmenin ne olduğuyla ilgili markanın yazılması, hizmet bilgilerinin olması, tarihlerin ve gerekli diğer belgelerin açıkça belirtilmesi önemli noktalar arasında bulunmaktadır. Desteğin verileceği işletme bu ürün kataloğundan en az 1.000 adet basın yapmalıdır. Ürün kataloğu için verilecek üst limit desteği 10.000 TL'yi geçmez. Bu nedenle bunlara dikkat edilerek başvuruların yapılması da önemli noktalar arasında yer alır.

Reklam Verme Desteği

Markaların KOSGEB hibe desteği  kapsamında kendilerini geliştirebilmeleri için özellikle işletmelerini tanıtmaları ve bu kapsamda reklam yapmaları önemli noktalar arasında bulunur. Yurt dışında yayınlanan reklamların gideri de KOSGEB tarafından karşılanarak işletmeye 7.500 ila 15.000 TL civarında destekler verilmektedir. Fakat örneğin programdan önce işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti 7.500 TL iken programda sağlanacak desteğin ise 15.000 TL'yi geçmeyecek şekilde düzenlemeler yapılması gerekir

Internet Aracılığıyla Tanıtım Desteği

Internet özellikle günümüzün en sık kullanılan alanlarından biri olması nedeniyle işletmelerin yaygınlaşması ve adını duyurması için de gerekli bir alan olmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra internet aracılığıyla tanıtım giderlerine destek verilen işletmeler en az bir yıl üyelik sağlaması şartını doğru bir şekilde yerine getirmiş ise desteğin sağlanmasına devam edilir. Ürünlerin özellikleri, işletmeye ait tanıtımlar ve bilgiler web siteleri de tanıtılarak işletmenin büyümesine yardımcı olunmaktadır. Bu kapsamda işletmelere sağlanacak web tabanlı tanıtım giderleri 5.000 TL'yi, mobil tabanlı tanıtım giderleri 7.500TL’yi ve program süresince tanıtım giderleri için harcanacak olan desteğin üst limitleri ise 15.000 TL’yi geçmeyecek şekilde ayarlanması gerekmektedir.

Bu desteklerden yararlanabilmek için ürün kataloğu veya uygulamalarda KOSGEB'in sembolünün ya da internet bağlantısının yer alması mutlaka gereklidir. Desteğin sağlanacağı alanlarda özellikle yurt içinden sağlanacak hizmetlerin konuları uyumlu olmalı ve bunlara dikkat edilmelidir. Bu desteklerin de üst limiti 25.000 TL’yi aşmayacak şekilde düzenlenmektedir.

Eleman Desteği

Yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş fakat istihdam edilememiş kişileri barındıran ve tam zamanlı olarak çalışma esasına dayanan bir destektir. İşletme bu desteklerden aynı anda 2 defa yararlanabilir. başvuru tarihi esas alınarak 2 yıllık mezunlar için aylık üst limiti 1.500 TL, 4 yıllık mezunlar için 2.000 TL, yüksek lisans ve üzeri mezunlar içinde 2.500 TL destekler sağlanmaktadır. Destek verilecek olan kişilerin kadın ya da 30 yaşından gün almamış kişiler olması dahilinde bu kişilerin limitlerine 1.000 TL ilave edilir. Bu desteklerde  nitelikli eleman bulunması sosyal güvenlik kurumunun web sitesinden yapılır. Çeşitli özel nedenlerden  ötürü işten ayrılan ve daha önce bu desteklerden yararlanmış olan kişilerin aynı iş yerinde devam etmesi dahilinde yeni  başvuru yapması sonrasında üst limit kadar destek verilebilir. Fakat eğer bu işten çıkarılmış ise tekrar limit yenilemesi yapılmaz.

Danışmanlık Destekleri

Danışmanlık destekleri özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler kapsamında yapılan desteklemeler arasında yer almaktadır. Bu hizmetlerin de üst limiti 22.500 TL olarak belirtilmektedir.

Diğer destekler arasında eğitim desteği(üst limit 20.000 TL), tasarım desteği (üst limit 22.000 TL ), enerji verimliliği destekleri (üst limit 30.000 TL), Sinai mülkiyet hakları desteği (üst limit 20.000 TL) , belgelendirme desteği (üst limit 30.000 TL) , test, analiz ve kalibrasyon desteği (üst limit 30.000 TL), bağımsız denetim desteği (üst limit 15.000 TL), gönüllü uzmanlık desteği (üst limit 15.000 TL) ve lojistik desteği gibi üst limiti 40.000 TL'ye kadar ulaşabilen bu destekler genel kapsamda girişimci ruhlu kişilerin kendilerini gösterebilmeleri için yararlanabilecekleri alanlar arasında bulunmaktadır.

Küçük ve orta  ölçekli  işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı tarafından KOSGEB desteği gibi düzenlemeler sürekli olarak yapılarak bu kapsamda yetkin kişilerin girişimci ruhlarının üst seviyeye çıkarılarak kaliteli üretimlerin sağlanması beklenmektedir. Özellikle bu kapsamda yetkin kişilerin destek alması oldukça önemli noktaları arasında bulunmaktadır.

Hemen Arayın

Hızlı çözüm için bizi arayın...

Hızlı çözüm için whatsapp ile iletişime geçin...