Menu

whatsappCE Belgesi

CE Belgesi 

Kılavuz Danışmanlık CE belgesi, kurumlardaki çeşitli konularda danışmanlık hizmetleriyle beraber alınır. Firmayı optimize ederken yasal prosedürleri doğru bir şekilde uygulamak gerekir.

CE belgesi danışmanlık süreçleri kapsamlı bir prosedür çalışması gerektirir. Örnek olarak işletmede gereken yönetim düzenlemeleri CE kalite belgesi kurallarına göre ayarlanır. Belge alımı ardından avantajlı sonuçlar olacağından kurumsal değer artar.

CE Belgesi Nedir?

CE işareti ticari anlamda Avrupa standartlarıyla ilgilidir. Avrupa standartlarına uyumluluk belgesi alındığını kasteder. Sağlık, güvenlik ve çevre koruma kategorilerini kapsar. Üretimi yapılan ürünlerin mevzuata uygun olması bakımından değerlendirme ve denetim süreci gerçekleşir. 

CE belgesinin bir ürüne iliştirilmesi ilgili prosedürleri yerine getirdiği anlamı taşır. Teknik dosya bu açıdan temel bir rota çizer. Teknik dosya ile işletmelerin nasıl bir yolda uygulama değişikliğine gireceği netleşir. Bu yüzden CE Belgesi incelemelerini teknik anlamda detaylı şekilde ele almak gerekir. İmalat sürecinde ne gibi kriterlere göre işlem olacağı atlanmaması gereken prosedürler anlamına gelir.

Sektör çeşitleri ve imalat alanına göre teknik dosya hazırlıklarında değişiklik olabiliyor. İmalatı gerçekleştiren firmanın kapsamı, ürün çeşitliliği ile beraber değerlendirilir. Her ürünün ihtiyaçları değişeceğinden test süreçlerinde ve belge süresinde değişiklikler olabilir.

Belgelendirme sürecinde yönetmeliklerin net şekilde bilinmesi gerekir. İlk olarak avantajlı bir sürecin neden olması gerektiği firma ile görüşülür. İşletme neden ve nasıl bir süreç istiyor, kurumsal değer anlamında rotasını nasıl belirleyecekse netleşir. Uzun vadede yenilenme aralıkları belirlendiğinde CE belgelendirme sertifika süreci çok sayıda artıyı beraberinde getirir.

CE Belgesi'nin Faydaları Nelerdir?

CE BelgesiFaydaları bakımından CE belgesi kalite standartlarınızın artması olarak özetlenebilir. Başka bir deyişle firmanız her zamankinden çok daha fazla avantajlı bir yola girer. 

CE etiketi AB ülkelerinde serbest dolaşım pazarlama imkanı sunacağından geniş bir tedarik zinciri anlamına gelir. Bu nedenle pasaport olarak da tanımlandığı söylenebilir. Firmaların AB ülkeleri içerisindeki tedariki esnasında pasaport işlevi sağlanır.  Özellikle bu bölgede imalat vs. yapan firmaların almasında büyük fayda görülebilir.

Uluslararası düzeyde ürün pazarlama imkanı tanıyan CE Belgesi, küresel olarak firmanıza katkı yapabilir. CE sertifikası almak sağlık ve güvenlik anlamında küresel çapta güven verme anlamına gelir.

AB ülkelerinde normlara dair yasal gerekçeler son derece önemlidir. Üretimi yapılan ürünler açısından yanlış bir algının da önüne geçilmelidir. Açıklamak gerekirse bir garanti belgesi değildir ancak ürün kalitesinin başladığı seviyeyi ifade eder. Bu durum ürünlerinize otomatik olarak bir nitelik artışı sağlar.

Belirli aralıkları dikkate alırsanız CE Belgesi aldığınıza yeni yaklaşımlarla ilgili güncellemeler yapılır. AB prosedürlerinin güncellemeleri güncel siyasi ekonomik durumlara da atıfta bulunabilir. Yönetici ve çalışanların güncel siyasi kararlardan etkilendiği dikkate alınırsa belgelendirme de önem kazanır. Fakat yeni uygulamaların kapsamı konusunda teknik denetim çözümleri tekrar ele alınır.

Geleneksel özelliklere bakıldığında ürünlerdeki denetim arayışı daha da önem kazanıyor. İşletmelerin başka işletmelerin müşterisi olduğu düşüncesi, aynı zamanda yeni kalite ihtiyaçlarını doğuruyor. 

CE Belgesi Nasıl Alınır?

CE sertifikası kısacası işletmenize birçok artı kazandıracak bir işlem olduğundan değerlendirmeniz önerilir.  Yurt dışı imalat sürecindeki sorunları azaltmaya fayda eden bu uygulama bir hayli avantaj sağlar.

CE Belgesi almak için öncelikle teknik bilgileri yönlendirmek üzere bir danışman temin edebilirsiniz.  İşaretleme alanındaki çalışmalar etiket koyma yetkisi olan belgeler vs. kapsamlı bir hazırlık ve optimizasyon süreci gerektirir. Bununla birlikte test raporları ve ürün kullanma kılavuzları gibi detayların da mutlaka belirlenmiş olması gerekir. 

Bir ürün ne amaçla kullanılacak, örneğin asansör ürünü için gereken sağlık ve güvenlik önemleri AB prosedürlerine uygun olarak hazırlanır. Asansör firmasının gereksinimleri de bu bilgileri tamamlayabilir.  Ancak diğer kalite belgeleri, ürün belgeleri konusunda da danışman hizmeti alınabilir.

İşletme başvurusu ardından gereken incelemeler yapılarak sertifika sürecine girilir. Testlerin sonuçlarına göre danışman yönlendirmesi sağlanarak CE sertifikası alınır. Geçerliliği ve diğer kapsam ayrıntıları bilgilendirmesi yapılır.  

Teknik dosya hazırlandığında dikkat edilmesi gereken saklama süresi bulunuyor. Üstelik 10 senelik gibi bir süre söz konusu. İşletmelerin bu süre boyunca teknik dosyaları saklanırken kopyasının da alınması önerir.

Ürünlerin riskli sınıfa girip girmemesine göre CE belgelendirme süreçleri değişecektir. Riskli sınıfa girmeyen ürünlerde CE işaretiyle ilgili yetki işletmenin kendisi ve danışmanlık firmasındadır. Tersine riskli bir kategorideki ürün sınıfı varsa, test ve muayene süreçlerinin tamamlanması gerekir.

CE Markalama Konusunda Yayınlanmış Yönetmeliklerden Başlıcaları

Hangi ürünlerin AB uygunluk kapsamında ele alınacağı genel kategorilerle belirlenir. Çok sayıda alanda yönetmelik olduğundan bunların hedef ürünle ilgili detaylı değerlendirilmesi gerekir. Bu sayede yönetmeliğe dair karmaşadan kaçınılmış olur. Ayrıca işaretleme yönetmeliği kapsamında hangilerinin nereye ve nasıl uygun olduğu da belirlenir. Tüketicileri zarara sokabilecek durumların engellenmesi en önemli yönetmelik kurallarından biridir.

Oyuncaklar yönetmeliği, oyuncakların yaş sınıflarına ve yutma risklerine göre CE belgesi ile değerlendirilmesini kapsar. Oyuncaklar riskli olabilecek ürünlerdir.

Sıcak su kazanları yönetmeliği, Avrupa'ya uygunluk belgesi doğrultusunda kazanın mekanizmasının yönetmeliğe uygunluğu ele alınır. Riskli sınıftaki bir başka ürün olarak tutma bölümleri ve sıcaklık üst değerlerinin koşullarına dair bilgiler kapsar.

Asansör yönetmeliği, yüksek riskli bir ürün olarak tüm mekanizmanın teknik değerlendirmesini kapsar. Çünkü asansörler testlerden geçmeli ve taşıma kapasiteleri incelenmelidir. Ne gibi kriterlere göre test edilir sorusunun yanıtı asansör yönetmeliği içerisinde yer alır.

Medikal cihaz yönetmeliği sağlıkla ilgili ve riske bağlı testleri olması gereken başka bir alandır. Yönetmelikte medikal cihazların testlerden başarılı geçişini sağlayan kriterlere yer verilir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek esas alınır.

Yönetmeliklere bağlı marka çalışmasında CE belgesi, gerçekleştirilen çalışmaların hatasını azaltır.  Yönetmelikler piyasa arzını engellemediğinden sorun olarak görülmemelidir. Sonuçta ürün kalitesini ve kurumsallaşmayı iyileştiren bir durum vardır.

CE Markalama

CE işareti alan ürünler markalanmış olur. Yani CE markasını kendi kurumsal markalarına eklemiş olur da denebilir. Kalite belgeleri ve ürünlerdeki teknik güvenilirlik yönetmelik türlerini çeşitlendiriyor. Yönetmeliklere göre teknik detaylar değişse de CE markalama işlemi tek iki harfi gösterir.

Gürültü emisyonu yönetmeliği,  makine emniyeti yönetmeliği gibi uygulamalarda markalamanın öncelikleri bellidir. Makinelerde risk analizi için bir danışmanlık firması başvurusu etkili olabilir. Risk kapsamında olmayan ürünler için CE işareti yetkisi değiştiğinden süreçlerde de belirleyicidir.

CE Eğitim süreçleri markalama açısından avantaj sağlayabilir. İşaretin tam kapsamı ve yönetmelik ile mevzuatların uzun versiyonlarını bulabilirsiniz. AB ürün mevzuatıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti yasaları konusunu da bilgi olarak elde edersiniz.

CE markalama sürecinin maliyetlerine gelince, belge ve işlem gereksinimlerine göre bir prosedür belirlenir. Her yönetmeliğin gereksinimleri Avrupa Normlarına Uygunluk süreci bakımından ilerideki dönemlerde yeniliği de beraberinde getirir.  

Alçak gerilim yönetmeliği son dönemlerdeki yeni tasarımlanan alanlardan biridir. Elektrik alanında bir ürünün markalama sürecini incelerseniz, danışmana ihtiyacınız olabilir. Yeni alçak gerilim yönetmeliği değişikliklerinden bazıları, CE işaretlemesini kapsıyor. CE işaretlemesinin teknik olarak doküman şeklinde yayınlanması zorunlu hale getirildi. Tamamen üreticinin sorumluluğunda olan bölümlerde de değişiklikler bulunuyor. 

Yeni yönetmelik gelişmeleri ile danışman firmaya duyulan ihtiyaçlar maliyet değişimlerine neden olabilir. CE markalama konularında güvenli bilgi kaynağı bulmanız önerilir.

Hemen Arayın

Hızlı çözüm için bizi arayın...

Hızlı çözüm için whatsapp ile iletişime geçin...