Menu

whatsappKosher Belgesi Danışmanlık

Kosher belgesi musevi inancına uygun olarak üretilmiş ürünleri tescilleyen bir belgedir. İşletmelerde üretim yapılırken tüm aşamaların ve kullanılan malzeme ve hatta ekipmanların musevi inançlarına uygunluğu din adamları(haham) tarafından üretim yerinde kontrol edilir. Uygulama, ekipman ve malzemelerde inançlarına aykırı bir durum olmaması durumunda din adamları firmada üretilen ürünlere kosher(koşer) belgesi verir. Kosher İbranice’de “uygun” anlamına gelmektedir.

Et dışındaki ürünlerin de koşer sayılabilmesi ve kaşer sertifikası alabilmesi için hahamlık tarafından denetlenmiş ve hijyene uymayan ya da Yahudi inançlarına aykırı katkı maddesi ya da işlem basamakları içermemesi gereklidir. Bu sebeple koşer belgesi almak isteyen üretici firmalar bu denetimden geçerler.

Yurt dışında üretilen veya yurt dışına satılan birçok ürünün üzerinde koşer ibaresi bulunur. Bu ibare Yahudi olmayanlar tarafından da aranan bir özelliktir. Çünkü Yahudilerde domuz eti yemek ve kullanmak yasaktır.

KOSHER’İN PİYASALARDAKİ YERİ

Pazar araştırması bir koşer sertifikası yüksek satış yönlendirdiğini belirtir. Pazar araştırmalarına göre koşer sertifikası satışların yükseldiğini göstermektedir..

Artık çoğunlukla müşteriler çok sağlıklı, bilinçli ve ürünün %100 e kadar ek hayvansal katkıların olmamasını istiyor.

Çok güçlü olan “organik pazar” gösteriyor ki, birçok müşteri uzun zamandan itibaren sıradan gıda standartlarına güvenmediğini göstermektedir..

Ürünlerdeki Koser işareti ürünün derin bir güven oluşturur ve sadece Yahudi inancının insanlar için değil, Müslümanlar da aynı zamanda ürünün%100 saf domuz olmadığını sağlamak için koşer semboller dikkate alınıyor..

Müslümanlar ya da Yahudiler koser ürünlerin maliyeti (Fiyatı) diğer ürünlere göre pahalı olsa da, yine de koşer ürünlerini tercih ediyor..

Avrupa ülkelerinde ürünlerin iç veya dış pazar da veya ihracat olsun, bir koşer sertifikası ürünü daha iyi satmak için yardımcı oluyor..

Burada Kosher Sertifikasyon Ajanslarının üzerinde durduğu ortak nokta, Kosher’in sadece Yahudi inancı taşıyan insanlara hitap ettiği yanılgısının ortadan kaldırılmasıdır. Vejetaryen, alejikler, sağlık problemleri olanlar için de ortak bir noktada birleşilmektedir..

Ayrıca Kosher sertifikasına sahip markaların kalite ve marka değerlerinin arttığı yadsınamaz bir gerçektir. Kosher sertifikasını talep eden firma sayısı geçen yıla göre 2 haneli bir artış göstermektedir ki bu da dünya gıda trendlerini belirleyen önemli bir faktördür. Bu trendin dinamizmine sırtını dayayan üreticiler 2012 yılında binlerce adet kosher sertifikalı yeni ürün üretmiştir. Yine 2012 yılında kosher sertifikalı binlerce ürün satılmış ve 500 Milyar $ dolarlık bir gelir sağlanmıştır..

Bizim küresel koşer pazarında yıllardır tecrübemiz var ve müşterilerimiz arasında sizleri de görmekten mutluluk duyacağız.

KOSHER DENETİMİ

KOSHER DENETİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLARKosher denetimlerinde yerinde denetim esastır ama bundan denetimcilerin sadece sahaya önem verdikleri anlaşılmasın. Gerekli dökümantasyon işlemlerinin de uygun şekilde hazırlanması gerekir. Denetimlerde dikkate alınması gereken en önemli hususlardan bir tanesi de kullanılan ürünlerden ziyade kullanılan ürünler ile prosesin total olarak değerlendirilmesi gerekliliğidir.

Kosher denetimlerinde dikkat edilmesi gereken 4 nokta;

1. Böcekle Mücadele

İşletme içinde ölü ya da diri herhangi bir böcek tespiti o işletmenin Kosher sertifikasına veda etmesi anlamına gelmektedir. Sadece sahada değil, üretim kayıtları için de geçerli olan bu kural Kosher denetimlerinin olmazsa olmazı, toleransın sıfırlandığı bir koşuldur. Böcek mücadelesinin nasıl yapıldığı da önemlidir. Hangi firmayla çalışılıyor? Konusunda uzman kadroya sahip mi? Akredite mi? gibi sorular ile firmalar mutlak olarak karşılaşır.

2. Üretimin Bir Haham Tarafından Başlatılması

Bu husus kapsamında, firmanın üretimi ya bir Yahudi tarafından yapılır ya da üretim Yahudi tarafından başlatılır. Böylece üretim kutsanmış olarak kabul edilir.

3. Passover (Hamursuz) Bayramı

8 gün süren bayram boyunca Yahudilerin hamurlu gıdaları tüketmesi yasaktır. Bu sebeple tüketilen ürünlerin passover bayramına uygunluğu için ekstra bir denetim ile beraber üretilen gıdaların içeriğinde un ve türevlerinin bulunmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

4. Etiket

Kosher sertifikasını alan ürünleri sembolize etmek amacıyla belirlen şekiller (denetleme için başvurulan ajansa göre değişir) etiket üzerinde belirtilmek zorundadır. Ayrıca bu sembollerin etikette görülmesi ürünün albenisini arttıran önemli bir faktördür.

Burada üzerinde durulması gereken en önemli nokta; etiketin hazırlanış aşamasıdır. Mutlaka ve mutlaka Kosher Sertifikasyon Ajansı görevlilerinin yardımı istenip, etiket öyle hazırlanmalıdır.

Kosher ile alakalı dikkat edilmesi gereken hususlar

Gıda kimyasalları mevzu bahis olduğunda, işletmeleri zorlu bir sınav beklemektedir. Gıda kimyasallarından gliserin birçok kaynaktan temin edilebilir. Hayvansal kaynaklı, deniz ürünleri kaynaklı vb. Durum böyle olunca tedarikçinin gliserini tedarik ettiği kaynak ve ona ait bilgiler çok önemlidir. Kompleks ürünler söz konusu olduğunda; misal eğer temel öğesi süt olan bir gıda işleniyorsa hayvansal kaynaklı gliserinin kullanılması mümkün değildir. Yine aynı paralelde deniz kabuklularından elde edilen gliserinin kullanılması yasaklanmıştır.

Başka bir örnek vermek gerekirse, şarap Yahudi inancına göre tüketilebilir, yasaklanmamış bir içecektir. Ancak hangi koşullar altında yapıldığı, bu ürünün tüketilmesi hususunda büyük önem taşır. Bazı işletmelerde sirke ve şarap aynı tesiste üretilir, iki ürünün arasında interaksiyonunun bulunmaması gerekir. Bu işletmelerin denetimi çok sıkı gerçekleştirilir.

Coca-Cola Company, yıllar önce Kosher için başvurduğunda büyük bir problemle karşılaşmıştır. Bu problemin kaynağı; kolada kullanılan gliserinin hayvansal kaynaklı olması ve yine kolanın bir miktar şarap içermesiydi. Kosher isteği geri çevrilen Coca-cola yapılan çalışmalar sonucu yeni bir çözüm üretmek zorunda kalmış ve en sonunda Kosher uygunluk belgesini edinebilmiştirler.

Hayvansal kaynaklı jelatinin elde edilmesinde de birçok zorlukla karşılaşılır. Balıktan elde edilen jelatinin kaynağı yengeç veya kabuklular olabilir. Bu durumda kullanılması mümkün değildir. Yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi Kosher Sertifikası verilirken süt-et-nötr gıdalar, bunların kökenine inmek gerekir ki bu da özen gösterilmesi gereken bir iştir.

Hemen Arayın

Hızlı çözüm için bizi arayın...

Hızlı çözüm için whatsapp ile iletişime geçin...